O stronach WWW

Pisząc stronę myśl o odbiorcach

Nie wystarczy, że strona działa i wygląda poprawnie u Ciebie. Strona ma też działać i wyglądać poprawnie u innych. Dlatego przed umieszczeniem strony w Internecie powinieneś przetestować ją w jak największej liczbie przeglądarek (opartych na różnych silnikach), aby się upewnić, że inni nie będą mieli problemów z jej przeglądaniem.

Na dzień dzisiejszy najlepiej testować w Firefoksie, Operze oraz Internet Explorerze. Ten sam kod powinien działać bezbłędnie w dwóch pierwszych. IE najczęściej wymaga osobnego kodu do obejścia bugów.

Jedna strona, różne oblicza

dodać ładne obrazki

Strony WWW nie wyglądają identycznie we wszystkich przeglądarkach. To jest technicznie niewykonalne i wielu przypadkach niepożądane — np. strona zaprojektowana pod 17-calowy monitor będzie trudna do oglądania na telefonie/organizerze z 2-calowym wyświetlaczem. Strona z czarnym tłem dobrze prezentuje się na ekranie, ale nie nadaje się do drukowania.

Nie wszyscy chcą lub mogą korzystać z typowych przeglądarek graficznych. Osoby pracujące w systemach bez interfejsu graficznego korzystają z przeglądarek tekstowych. Osoby niewidome używają przeglądarek głosowych. Osoby niesprawne ruchowo muszą korzystać z innych metod nawigacji na stronie niż myszka. Wiele osób korzysta z przeglądarek w urządzeniach przenośnych, takich jak palmtop czy telefon komórkowy. Internet staje się dostępny w coraz większej liczbie różnych urządzeń, takich jak przenośne konsole do gier czy zestawy TV.

Dostosowanie strony do różnych nietypowych urządzeń i przeglądarek jest tylko z pozoru trudne. Aby mieć pewność, że treść Twojej strony będzie dostępna absolutnie dla wszystkich, wystarczy trzymać się technik opisanych w tym kursie.


Zmodyfikowano: 14.05.2009, 17:02
submit