Dzień 18: Nadawanie kalendarzowi prawdziwego tytułu

"Ale", już słyszę jak się żalisz, „mój kalendarz już ma tytuł. Popatrz, jest miesiąc i rok na górze. Na grubo nawet.”

Jednak jeśli się przyjrzysz kodowi HTML swojej strony, prawdopodobnie zobaczysz, że Twój kalendarz nie ma prawdziwego tytułu. Najczęściej jest to specjalny wiersz zawierający pojedynczą komórkę <td> na całą szerokość tabeli, z takim stylem CSS żeby wyglądała jak tytuł. Dużo łatwiej to zrobić za pomocą prawdziwego tytułu, czyli taga <caption>. Jest to prostsze do odczytania w szablonie, oszczędza kilka bajtów rozmiaru strony, wygląda dokładnie tak samo w przeglądarkach graficznych i jest znacznie bardziej dostępne.

Kto na tym skorzysta?

  1. Marek skorzysta. Lynx wyświetla tytuł tabeli ze słowem "CAPTION:" z przodu, co umożliwia jednoznacznie stwierdzić, że to właśnie jest tytuł tabeli a nie nagłowek kolumny czy jakieś dane.
  2. Jadzia skorzysta pośrednio. Użycie taga <caption> porządkuje kod tabeli i ułatwia dalsze wprowadzenie właściwych nagłówków, co oznacza dla Jadzi znacze ułatwienie — omówimy to jutro.

Jak to zrobić?

Możesz to zrobić tylko w narzędziach, które obsługują kalendarz wpisów (co wyklucza blog.plBloggera) i umożliwiają dowolne dostosowanie kodu HTML dla generowanego kalendarza (co wyklucza Manilę).

Zobacz takżeZmodyfikowano: 31.03.2005, 19:29
submit